Antalya’da TİP sürprizi: ‘Şapkadan tavşan çıkardılar’

ANTALYA – Seçim yarışının çekişmeli sürdüğü kentlerden olan Antalya’da, partiler ortasında rekabeti ağır bir seçim bekleniyor. 2018 Genel Seçimleri’nde 4 bin 998 sandıkta 1 milyon 681 bin 336 seçmenin oy kullandığı, Meclis’e 16 milletvekili gönderen Antalya’da, 14 Mayıs’ta cumhurbaşkanı ve milletvekillerini seçmek üzere 5 bin 580 sandıkta 1 milyon 904 bin 636 seçmen sandık başına gidecek.

İLK MİTİNGİ MERAL AKŞENER YAPTI

Seçim yarışında partilerin canlı yayınladıkları milletvekili aday tanıtımları ve Ramazan ayında verdikleri iftarlar dışında kentte gerçekleşen tek büyük halk buluşması, İYİ Parti önderi Meral Akşener’in, yanına Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’i de alarak sahneye çıktığı Antalya mitingi oldu. Onun dışında kentte miting yapan bir isim şimdi yok.

AK Parti, CHP ve Yeşil Sol Parti, miting kartını son 15 güne saklarken, sokaklarda siyasi hareketlilik yaşanıyor. Seçmen ortasında AK Parti’den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye Personel Partisi’nden (TİP) Barış Atay’ın tanınırlığı yüksek. Bir diğer farklı ayrıntı da CHP ile TİP ortasında: CHP birinci sırasında Türkiye Otelciler Federasyonu’nun (TÜROFED) başkanlığını yapan turizmci iş insanı Sururi Çorabatır’la sandığa giderken, TİP de birinci sıraya bir turizm emekçisi olan Yunus Başaran’ı yerleştirdi.

SEÇİM YARIŞININ DİKKAT ÇEKENLERİ

Çarşı esnafı, kalabalık kümeler halinde yapılan milletvekili aday ziyaretlerini kabul ederken, kentte iki şey ilgi çekiyor. Bunlardan biri Cumhuriyet Meydanı’nda görücüye çıkan TOGG… AK Parti iktidarının ‘yerli ve ulusal otomobil’ sıfatıyla lanse ettiği aracın etrafında toplanan farklı görüşlerden beşerler, ‘Ülkenin durumuyla övünmeli miyiz yoksa üzülmeli miyiz?’ temelinde tartışmaya tutuşuyor. Antalya’da seçim gündeminin öteki ilgi uyandıranı ise TİP’in yazılamaları… Kırmızı boyalarla duvarlara işlenen TİP amblemleri, İspanyolca ‘No pasaran’ (Geçit yok) yazıları, ‘Bir oy TİP’e, bir oy Kemal’e’ üzere seçim sloganları, Barış Atay’ın ikinci sırada olduğu Antalya listesinin başındaki adayın fotoğrafıyla işlenmiş ‘Kim bu Yunus Başaran?’ graffitileri ve bunları anlatan esprili klipler, yeni kuşak bir saha çalışması olarak dikkat çekiyor.

17 MİLLETVEKİLİ İÇİN YARIŞACAKLAR

TBMM’deki temsilci sayısını bu seçimlerde 1 artırıp 17 milletvekiline çıkaran Antalya’da birincilik yarışı AK Parti ile CHP ortasında yaşanıyor. Son periyotta yapılan siyasi anket ve tahlillere nazaran DÜZGÜN Parti’nin kentteki sandık yarışında üçüncü sırayı alması beklenirken, MHP, Yeşil Sol Parti ve TİP’in de kentten milletvekili çıkarması gündemde. 2018 Genel Seçimleri’nde kentte, Millet İttifakı oyların yüzde 47’sini, Cumhur İttifakı ise yüzde 45,1’ini almıştı. Bu sefer Meclis’e evvelkinden bir fazla yani 17 milletvekili gönderecek olan kentte, partilere çıkaracakları her bir milletvekili için 100 bin civarında oy gerekecek. 2018’de Meclis’e AK Parti’den 6, CHP’den 5, UYGUN Parti’nden 3, MHP ve HDP’den de birer milletvekili gönderen Antalya’da 14 Mayıs seçimlerinde de kıyasıya bir rekabet yaşanacağa benziyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir