“Azı Karar Fazlası Zarar”… Kahve tüketimi gelir düzeyine endeksli! Hangi Kahveyi Günde Ne Kadar Tüketmeliyiz?

Günlük hayatın rutini haline gelip, çabucak hemen her gün tekraren tükettiğimiz kahvenin, yaklaşık 600 yıllık acı tatlı uzun bir geçmişi var. Kahvenin Habeşistan’da (Etiyopya) başladığı bilinen bu macerası; Yemen, Mekke, Kahire, Şam’dan sonra İstanbul’a, İstanbul’dan da Avrupa ve dünyanın dört bir tarafına yayılıyor.
Araştırmada iştirakçilere gün içerisinde ne sıklıkla kahve tükettikleri sorulduğunda günde 2-5 bardak cevabı yüzde 42,5 ile en öne çıkıyor. Her 3 şahıstan 1’i günde 1 bardak kahve içtiğini belirtirken araştırmada en dikkat çeken datalardan biri de her on şahıstan birinin günde beş bardaktan fazla kahve içtiğini söz etmesi oluyor. Sıcak içeceklerin nispeten daha az tüketildiği yaz mevsiminde ise tüketicilerin tekrar kahveden vazgeçemediği görülüyor. Araştırmadan elde edilen bulgular iştirakçilerin büyük çoğunluğunun (yüzde 82,7) günde 1 bardak yahut daha fazla kahve tükettiğini gösteriyor. Yaz mevsiminde ise bu oran yüzde 80,8 olarak karşımıza çıkıyor.
Kahve tüketimi gelir seviyesine endeksli!
Araştırmaya katılan kahve severlerin profili incelendiğinde yüzde 58’ini bayanların, yüzde 42’sini ise erkeklerin oluşturduğu görülüyor. Yaş yoğunluğu daha çok 25-44 aralığında olsa da her yaşta kahve tüketimi yaygın. Kahve tüketiminin en yüksek olduğu vilayetler ise İstanbul ve İzmir.

Günlük kahve tüketimi ne kadar olmalı?
Günlük kahve tüketimi için belirlenen sonlar kahvedeki kafein ölçüsüne nazaran bedellendiriliyor sevgili arkadaşlar. Olağan kurallar altında yetişkinler üzerinde günlük 200-225 mg kafeinin rastgele bir ziyanlı tesiri bugüne kadar tespit edilememiş. 250 mg ve üzerindeki kafein tüketimi ise metabolizma açısından pek çok ziyanlı tesirlere yol açıyor. Bununla birlikte, kalp damar hastalıkları olan şahıslarda günlük 200-225 mg kafein tüketimi birtakım risklere yol açabilir. Dediğim üzere, günlük 200-225 mg’lık kafein tüketimi olağan kurallar altında sıhhat açısından sorun yaratmıyor. Şayet kalp damar hastalıklarına yahut diğer bir kronik hastalığa sahipseniz, günlük kahve tüketimi diyetisyen yardımıyla aydınlatılması gereken bir bahis haline gelir. Çocuklar içinse kahvenin çok da yararlı bir içecek olmadığını söyleyebilirim. Bilhassa 15 yaş altındaki çocukların kahve içmesini gerçek bulmayan pek çok uzman var. 15-18 yaş aralığında ise günlük kafein tüketiminin 75-125 mg ortasında olmasında fayda var. Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için bedenlerindeki kafein ölçüsünün düşük olması pek çok bakımdan yararlıdır.

Normal kurallar altında yetişkinlerin günde en fazla 225 mg kafein almalarında bir sakınca yok.

Günlük Türk kahvesi tüketimi ne kadar olmalı?


Evet arkadaşlar, olağan kaideler altında yetişkinlerin alabileceği kafein ölçüsünü üstte söyledim. Artık gelelim kahve çeşitlerine nazaran günlük tüketim ölçüsünün ne seviyede olması gerektiğine. Birinci olarak Türk kahvesinden başlayalım. Piyasada Türk kahvesi kategorisinde pek çok markanın eserlerini görebilirsiniz. Türk kahvesinde çoklukla Arabica kahve çekirdekleri tercih edilir. Arabica kahve çekirdeklerinde kafein ölçüsü %1 ile %1.5 ortasında değişebilir. Farklı markaların kullandığı Arabica kahve çekirdeklerine nazaran kahvedeki kafein ölçüsü da değişebilir. 1 fincan Türk kahvesindeki ortalama kafein ölçüsünün 60-80 mg ortasında değiştiğini söyleyebiliriz. Bu durumda günlük Türk kahvesi tüketim ölçüsü konusunda ülkü ölçü en fazla 2 fincandır. Bunun üzerine çıktığınızda bedeninize fazla kafein girmiş olur. Ve olağan, 2 fincan Türk kahvesinin üzerine diğer bir kahve çeşidi tüketmemeniz gerekir. Aksi durumda yeniden bedeninizdeki kafein ölçüsü artabilir. Gün içinde dilerseniz, 1 fincan Türk kahvesinin yanında 1 fincan öbür bir kahve çeşidi de tüketebilirsiniz. Kâfi ki 225 mg sonunu aşmayın.
Günde 2 fincandan fazla Türk kahvesi tüketmemelisiniz.

Günlük hazır kahve tüketimi ne kadar olmalı?


Ofislerde yahut meskenlerde hazır kahve tüketimi epeyce yüksek seviyede sevgili arkadaşlar. Ölçüsünde tükettiğiniz sürece problem yok. Lakin fazla tüketim halinde metabolizmanıza önemli ziyanlar verebilirsiniz. Türk kahvesine oranla hazır kahvede kafein ölçüsü daha yüksektir. 1 bardak yani 200-250 ml hazır kahvede yaklaşık 100-120 mg kafein olduğunu söyleyebiliriz. Bu ölçüye nazaran, günde 1 bardak hazır kahve içmek olağan kaideler altında sıhhat açısından ziyanlı değildir. 2 bardak hazır kahveyle hudut bir ölçü aşılmış olabilir. 3 bardak ve üzeri hazır kahve tüketimi ise kesin olarak ziyanlıdır. Hazır kahve çeşitlerinde kafein ölçüsü markadan markaya değişebilir. Zira kahve çekirdeklerinde kafein oranı farklı olabilir. Lakin hiçbir hazır kahve çeşidini günde 2 bardaktan fazla tüketmemelisiniz. Dilerseniz günde 1 fincan Türk kahvesi, 1 bardak hazır kahve tüketebilirsiniz. Bu sayede iki farklı lezzeti gün içinde makul ölçüde deneyimlemiş olursunuz. Sabah saatlerinde 1 fincan Türk kahvesi, gün içinde 1 bardak hazır kahve o gün için kâfi olabilir.
Hazır kahvedeki kafein ölçüsü Türk kahvesine oranla daha yüksektir.

Günlük filtre kahve tüketimi ne kadar olmalı?


Filtre kahvede kafein ölçüsü başkalarına oranla daha yüksektir sevgili arkadaşlar. Bu nedenle filtre kahve tüketirken daha dikkatli olmalısınız. 1 bardak filtre kahvede ortalama 150-200 mg kafein olduğunu söyleyebiliriz. Filtre kahve hazırlamak için French press kullanıyor ve 1 kaşıktan fazla çekirdek kahve koyuyorsanız bu ölçü doğal olarak artacaktır. Olağan koşullar altında günlük kahve tüketimi konusunda filtre kahve kelam konusu olduğunda ülkü ölçü günde 1 bardaktır. Günlük filtre kahve tüketimi 2 bardak ve üzerine çıktığında, metabolizmaya verdiği ziyanlar basitçe hissedilebilir. Bunların başında uykusuzluk gelir. Kanınızdaki yüksek ölçüde kafein nedeniyle bedeniniz uyku hormonu melatonini salgılayamaz. Hatta kafein hassaslığınız varsa, günde 1 bardak filtre kahve bile uykunuzun kaçmasına yol açabilir. Kahve konusundaki tercihiniz filtre kahveden yanaysa, günlük filtre kahve tüketimi için 1 bardak sonunu aşmamanızı tavsiye ederim. Ve olağan, gün içinde öteki bir kahve çeşidi tüketmemeniz gerekir. Kafein hassaslığı nedeniyle filtre kahve içemiyorsanız, bunun yerine hazır kahveyi tercih edebilirsiniz.
Filtre kahve yaparken 1 kaşıktan fazla çekirdek kahve kullanmamalısınız.

Günlük soğuk kahve tüketimi ne kadar olmalı?


Soğuk kahve çeşitlerinde kafein ölçüsü başkalarına oranla daha düşük seviyededir. 1 bardak soğuk kahvede kafein ölçüsünün 40-50 mg seviyesinde olduğunu söyleyebiliriz. Bu eser çeşidi birinci ortaya çıktığında temel gaye kitlesi gençlerdi. 15-18 yaş ortasına hitap eden soğuk kahve çeşitleri vakit içinde farklı kısımlar tarafından da tercih edilmeye başlandı. Soğuk kahveler daha çok yaz periyodunda tercih edilse de öteki mevsimlerde de meraklıları tarafından ilgi görüyor. Yetişkinler kelam konusu olduğunda, üstteki ölçüye nazaran olağan kaideler altında günde 3-4 bardak tüketmenin ziyanlı olacağını söyleyemem. Lakin 15 yaş altının bu eserler dahil olmak üzere tüm kahve çeşitlerinden uzak durmalarında fayda görüyorum. Çocuğunuzu kahve içmeye küçük yaşlarda alıştırırsanız, bedeninde kafein hassaslığı gelişebilir. Büyüdüğünde şayet isterse kahvesini içer, lakin 15 yaş altındaki çocukların kahve içmeleri risklidir. 15-18 yaş aralığı ise günde en fazla 125 mg kafein alabileceği için 2 bardak soğuk kahveyle yetinmeli. 3 bardak ve üzeri tüketim onlar için ziyanlı olabilir.
Soğuk kahvedeki kafein ölçüsü daha düşüktür.

Günlük kapsül kahve tüketimi ne kadar olmalı?


Kapsül kahve konusunda tercihiniz kafeinsiz kapsül kahvelerden yanaysa, günlük kahve tüketimi konusundaki sonlardan kurtulmuş olabilirsiniz sevgili arkadaşlar. Fakat tekrar de fazla abartmamanızı tavsiye ederim. Kafeinsiz kapsül kahve tüketiminde abartıya kaçmanız durumunda fazla kahve tüketmenin ziyanları ile karşılaşabilirsiniz. Ofisinizde yahut meskeninizde kapsül kahve makineniz varsa, kahve yaparken fazla su kullanmanız durumunda ziyan olmasın diye hepsini içmek isteyebilirsiniz. Halbuki bu tüketim formundan uzak durmanızı tavsiye ederim. Aksi durumda günlük kahve tüketimi ziyanları ile erken yaşlarda karşılaşabilirsiniz. Şayet kafeinli kapsül kahve tüketiyorsanız bunlardaki kafein ölçüsü hazır kahvelerle yakın seviyededir. Münasebetiyle günde 2 bardak ölçüsünü kapsül kahveler için de kullanabilirsiniz. Tükettiğiniz kahve çeşidi ne olursa olsun, fazla kahve tüketimine bağlı olarak kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon, ülser ve gibisi pek çok sıhhat problemiyle karşılaşabilirsiniz. Bu ortada, kafeinin sırf kahvede değil, çayda da olduğunu unutmayın. Gün içinde çay içiyorsanız, kahve tüketim ölçünüzü sınırlamanız gerekebilir. 1 bardak çayda yaklaşık 50 mg kafein var.

Kaynak:bencoffee.co/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir