Babacan’dan aday açıklaması: Niyetimiz altıda altı mutabakat

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, TV5’te Hasan Basri Akdemir’in sunduğu “Konuşmadan Olmaz” programında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

“YÜZDE 70’İNDE MUTABIK KALINSA TÜRKİYE UÇAR” 

Altılı masa çalışmalarının beklediğinden süratli ilerlediğini belirten Babacan, “Çok sayıdaki hususta arkadaşlarımız mutabakata vardı. En son genel liderlerin siyasi karara bağlaması gereken konular ortaya çıkacak. Masaya koyduklarımızın yüzde 70’inde başka partiler mutabık kalsak dahi Türkiye kanatlanır uçar.” dedi.

“PARTİLEDEN BİRİ DESTEKLEMİYORSA ALTILI MASANIN ADAYI OLMAZ” 

Babacan, “Ortak aday, altı partinin de desteklediği aday demek. Altı partinin de desteklediği bir isim gerekiyor. Partilerden birisi desteklemiyorsa altılı masanın adayı olmaz. Niyetimiz; altı partinin ortak bir adayda altıda altı mutabakat sağlamasıdır.” tabirlerini kullandı.

 “ADAY MASADAN OLURSA İŞİMİZ KOLAY” 

Ortak adayın masa içinde olmasının işi daha kolaylaştıracağına dikkat çeken Babacan, “Çünkü altı genel liderden birisinin aday olması durumunda zati çalışmaların içerisinde, hepsine hâkim. Farklı bir mutabakat süreci işletmemize gerek yok. Altı genel liderin dışında bir isim olursa, o ismin de bu mutabakat sürecine bir halde katılması gerekecektir.” diye konuştu.

“İKİLİ GÖRÜŞMELERDE İSİM ZİKREDİLEBİLİYOR”

Babacan, “Altılı masada bugüne kadar ‘Şu isim olur, bu isim olmaz’ demedik fakat altılı masadaki önderlerin kendi ortalarındaki ikili görüşmelerde isimler zikredilebiliyor.” dedi.

HDP İDDİASI

Beyaz TV yorumcusu Mehmet Sevigen’in “HDP kapatılırsa DEVA’dan seçime girecek” argümanını “Asılsız bir argüman. Topyekûn yalan” diyen Babacan şunları söyledi: “Meşru bir siyasi partiye kim terörist diyorsa asıl gerçek terörü onlar beslemiş oluyor. Dikkat edin. Burada demokratik bir efor var. Legal siyaset uğraşını yok sayıp terör sınıfına koyduğunuzda terörü desteklemiş oluyorsunuz. ‘Siz hiç siyasetle uğraşmayın kardeşim, size siyasette alan açmayacağız’ diyorsunuz.”

“ELEŞTİRİMİZ IRKÇILIĞA

Babacan Paris saldırısına ait ise şunları söyledi: “Haberler birinci düştüğünde oradaki ölen insanların kim olduğunu biz tanımıyoruz, bilmiyoruz. Bizim kültürümüzde, adetimizde, inancımızda ölenin gerisinden rahmet dilenir. Irkçı bir akın olduğunu Fransız polisi de Fransız yargısı da kabul ediyor. Biz ırkçılığa sonuna kadar karşıyız. Bizim buradaki tenkidimiz ırkçılık motivasyonuyla işlenen cinayetedir.”

EYT HAKKINDA KONUŞTU 

Babacan, EYT’deki tahlili ise şöyle açıkladı: “Emeklilik sistemini düzeltmek istiyorsanız istihdamı artıracaksınız. Kaç kişi çalışıyor, prim ödüyor? Kaç kişi emekli olmuş, maaş alıyor? Buradaki oran çok kıymetli. İstihdam artsa hiçbirisi sorun olmaz.”

 “KEŞFİ REZERV ÜZERE SUNUYORLAR”

Doğal gaz keşfinin kanıtlanmış rezerv üzere sunulduğunu belirten Babacan “Türkiye’nin kendi güç kaynaklarının olması, bağımlılığının azalması kuşkusuz sevindirici. Karadeniz’deki doğal gazla ilgili açıklamalar keşif açıklamaları. Keşif başka bir şeydir, kanıtlanmış rezerv başka bir şeydir. İkisini karıştırıp keşfi kanıtlanmış rezerv üzere sunuyorlar. Biz ulusal kaynaklarımızla gurur duyarız. Doğal gaz daha çok olsun isteriz. Savunma endüstrimizin gelişmesini isteriz.” diye konuştu.

“MEHMET ŞİMŞEK İLE PARTİ KURULURKEN İSTİŞARE HALİNDEYDİK”

Babacan, eski bakan Mehmet Şimşek’in yeniden Erdoğan ile bir ortaya gelecek mi? sorusuna ise şu açıklamayı yaptı:

“Mehmet Bey hangi münasebetle, niçin o törendeydi? Niçin orada durdu? Bilemiyorum. Bu hususları konuşmadım. Kendisine sormak lazım. Merasimdeki firmalardan birisine danışmanlık yapıyor diye duymuştum. Mehmet Bey’le uzun yıllar bir arada çalışma ortamımız oldu. Partimiz kurulurken de istişare halindeydik. Özel kesimdeki angajmanlarına devam etmek istedi. Güzel olsun dedik. Bakanlığının son yıllarında Sayın Erdoğan’la çalışma şartları pek olumlu olmadığını dışarıdan müşahede olarak biliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir