CHP Genel Başkan Yardımcısı Tartışmalar Hakkında Konuştu: Seçim Kazanılırsa Görevlerine Devam Edecekler mi?

‘Altılı Masa’ krizi Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun cumhurbaşkanı yardımcılığına getirilmesi formülü ile çözülmüştü. Bu formülün akabinde iki liderin vazifesinden ayrılıp ayrılmayacağı ise tartışma konusu oldu. CHP Genel Lider Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, katıldığı bir televizyon programında, tartışma hakkında konuştu.

Meral Akşener’in sert çıkışıyla başlayan Altılı Masa’daki kriz, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı yardımcılığına getirilmesi formülüyle çözülmüştü.

Bu tahlil formülünün akabinde, iki liderin misyonundan ayrılıp ayrılmayacağı tartışmaları gündemde yer tutmuştu.

CHP Genel Lider Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, TV100’de katıldığı programda, bu tartışmaya değindi.

Kuşoğlu, “İmamoğlu ve Yavaş cumhurbaşkanı yardımcılığı ve belediye başkanlığını birebir anda yapmayacaklar. Yapmamalılar. Türk devlet geleneğinde o denli bir şey kelam konusu olamaz. Sayın Kılıçdaroğlu onu hiç yaptırmaz, hiç istemez, tıpkı biçimde Millet İttifakı’ndaki önderler de buna karşıdır.” dedi.

‘Seçimleri kazandıktan sonra çabucak 2 belediye liderini cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atadığı vakit her iki belediyeyi AK Parti’ye kaptırmış olacağız. Onunla ilgili (2024’teki mahallî seçim) Mart’taki müddete nazaran bir kıymetlendirme yapılacak. İmamoğlu ve Yavaş cumhurbaşkanı yardımcılığı ve belediye başkanlığını tıpkı anda yapmayacaklar. Yapmamalılar. Türk devlet geleneğinde o denli bir şey kelam konusu olamaz. Sayın Kılıçdaroğlu onu hiç yaptırmaz, hiç istemez, tıpkı halde Millet İttifakı’ndaki önderler de buna karşıdır.

14 Mayıs’a kadar vazifelerinden ayrılmalarına gerek yok. Kılıçdaroğlu seçildikten sonra istişare yapılacak. Atanmaları uygun görülürse belediye liderlerinden ayrılacaklar ve cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atanacaklar. ‘Belediyelerdeki yapılacak işler var’ denilerek bir karar alınırsa Mart 2024 tarihine kadar liderler misyonuna devam edecek. Ondan sonra bu misyona başlayacaklar.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir