Hollanda Başbakanı, ülkesinin köle ticareti geçmişi adına özür diledi

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, ülkesinin tarihteki köle ticaretindeki yeri için resmi bir özür diledi. Rutte, köleliğin “insanlığa karşı işlenmiş suç” olarak tanımlanması gerektiğini söyledi.

The Guardian’da yer alan habere nazaran, Hollanda Ulusal Arşivleri’nde konuşma yapan Başbakan Mark Rutte, geçmişin silinemeyeceğini fakat yüzleşilebileceğini söyledi. Rutte, Hollanda’nın yüzyıllar boyunca köleliğin önünü açtığını, teşvik ettiğini ve kölelikten yarar sağladığını kabul etti.

Rutte, insanların Hollanda devleti ismine istismar edildiğini, köle olarak satılığını söyleyerek “Şu an hayatta olan kimsenin köleliğe dair şahsî bir hata duymadığı gerçek lakin Hollanda devletinin bir sorumluluğu var. Bugün, Hollanda hükümeti ismine, devletin geçmiş cürümleri ismine resmi bir özür diliyorum” dedi.

ABD’de 2020 yılında siyah vatandaş George Floyd’un polis şiddetiyle öldürülmesi sonucu Hollanda’da bir ulusal panel kurularak ülkenin kölelik tarihi araştırılmıştı. Panelin hazırladığı raporda, Hollanda’nın kölelik tarihindeki yeri doğrulanarak resmi bir özür ve maddi tazminat verilmesi tavsiue edilmişti.

Hollanda’da daha evvel Amsterdam, Rotterdam, Utrecht üzere kentler lokal idareler olarak kölelik geçmişleri ismine özür dilemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir