İyi Parti’nin ‘süresi dolmadan yenilenen ihaleler araştırılsın’ önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

İyi Parti’nin işletme hakkı mühleti dolmayan havaalanı ve limanlar için yapılan ihalelerin araştırılması önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün, Güzel Parti’nin işletme hakkı mühleti dolmayan havaalanı ve limanlar için yapılan ihalelere ait daha evvel verdiği araştırma önergesinin öne alınması önerisi görüşüldü. Havalimanlarının tadilat ihaleleriyle ilgili kuşkularını dile getiren İyi Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, şunları söyledi: 

“Bu teşebbüsler, iktidarın acil para muhtaçlığının karşılanmasına katkı sağlanması yanında, yandaşlarına da menfaat sağlama gayreti olarak görülmektedir”

“Nitekim kamuoyunda, havalimanlarının tadilatlardan öbür hangi münasebetlerle vaktinden evvel ihaleye çıkarıldığı sorusunu getirmektedir? Esenboğa kapasite artırma ihalesine en yüksek teklifin 560 milyon euro olduğu açıklanmış, kira bedelinin yüzde 25’i olan 120 milyon euronun peşin ödeneceği vurgulanmıştır. 2025’ten sonra başlaması gereken ödemeler öne alınarak elde edilen gelirler, mevcut iktidarın kullanıma verilmektedir. Bu teşebbüsler, iktidarın acil para gereksiniminin karşılanmasına katkı sağlanması yanında, yandaşlarına da menfaat sağlama uğraşı olarak görülmektedir. Antalya Havalimanı için de emsal bir ihale yapılmaktadır. İşletme müddeti 2026 yılında dolacak olmasına karşın ihale öne çekilerek 25 yıllık işletme mühleti ve 7 milyar 250 milyon euro bedel ile tekrar işletmekte olan firmaya verilmiştir. TBMM’de kabul edilen 2022 yılının son torba kanun teklifi ile de şimdi müddetinin bitmesine bir epey vakit kala çok sayıda limanımız 49 yıllığına yandaşlara peşkeş çekilecek ve çoklukla işletmekte olan firmalara tekrar verilecektir. Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği bir kanununu makul bir münasebet göstermeden tekrar çıkarmak, elbette kuşku ile karşılanacaktır. İktidar, yürüttüğü operasyon ile bir taraftan gereksinim duyulan sıcak para girişini öne çekmekte, bir taraftan da yandaşlara seçimden evvel büyük menfaatler sağlamaktadır. Buna, yangından mal kaçırmak denir. Aslında milletimizin geleceği satılmaktadır.”

“Ülkenin ekonomik geleceğine iktidar, yalnızca rant kapılarını açmak için bloke koyuyor”

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Anayasa Mahkemesi’nin partilerinin hesaplarına bloke konulması istikametindeki kararına değinerek, “Ülkenin hakikaten ekonomik geleceğine iktidar, sadece rant kapılarını açmak için bloke koyuyor. Yalnızca ekonomik geleceğine mi bloke koyuyor? Ülkenin siyasi geleceğine de iktidar bloke koymak istiyor. Bugün AYM’nin verdiği karar, partimizin Hazine yardımı bulunan hesaplarına bloke konulması kararı, nitekim bunun bir örneğidir ve açıkça gasptır bu karar… Bizim hesaplarımıza bloke konduğu vakit bizim gayretimize de bloke konulabileceğini mi zannediyorsunuz? Bu halk HDP’yi bırakacak, HDP’den vazgeçecek, onun hesabına bloke kondu diye kendini ayıracak mı zannediyorsunuz” dedi.

“Güya iktidar olacaksınız, o denli mi?”

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ise şöyle konuştu:

“İktidar olacağınızı düşünüyor musunuz? Yine iktidar olacağınızı düşünüyorsanız, 2026 yılında Antalya Havaalanı’nın işletme mukavelesi bitiyor. Geçtiğimiz yıl, yine bu mukaveleyi ihale yoluyla birebir firmaya verdiniz. Güya iktidar olacaksınız, o denli mi? Buna inanıyorsunuz. Yahut Esenboğa Havaalanı’nın işletme ihalesi 2025 yılında dolacak. Siz geçtiğimiz ay, tekrar 25 yıllığına ihaleye çıktınız. 2,5 yıl evvel. Niçin bu telaşınız? Niçin telaş içindesiniz? Maden iktidar olmayı düşünüyorsunuz, bir dahaki periyot gelince aklıselim ve adaletli bir ihaleye çıksaydınız ya. Niçin bu telaşınız? Hepimiz telaşınızı biliyoruz, iktidardan gidiyorsunuz. Giderayak telaş içinde sizden sonraki iktidarın yapması gereken ihaleyi bugünden çarçabuk yapıp, bugünden cebe parayı doldurup har vurup harman savurma derdindesiniz.”

İyi Parti’nin önerisi, Genel Kurul’da yapılan oylamada AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Oylamanın akabinde TBMM Başkanvekili Haydar Akar, karar kâfi sayısı olmadığı için Genel Kurul’u kapattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir