Kırşehir Kapadokya’ya bağlanacak

KIRŞEHİR (İGFA) – Bugün bir dizi programa katılmak üzere Kırşehir’’e giden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara’yı ziyaret etti. Bakan Uraloğlu’na, kilim ve Neşet Ertaş’ın plağı armağan edildi.

Bakan Uraloğlu, Kırşehir Ahilik Müzesi ziyareti öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ticari faaliyetlerinin büyümesi için uğraş ettiklerini söyledi.

Dünya sahnesinde ekonomik istikametten güçlü olmadan siyasi taraftan güçlü olmanın mümkün olmadığını vurgulayan Uraloğlu, ticaretin, iktisadın can damarı olduğunu tabir etti.

Ekonomik muvaffakiyetlerde ulaşım ve bağlantı alanında gerçekleştirilen yatırımların büyük rolü olduğunu aktaran Bakan Uraloğlu, “Güçlü bir ulaşım altyapısı, ekonomik büyümenin birincil şartıdır. İnançlı, süratli ve kolay ulaşım, ticaretin, üretimin ve ihracatın en kıymetli bileşenidir. Yapılan her yeni yol, geçtiği yerin istihdamına, üretimine, ticaret ve kültür hayatına can katmaktadır.” diye konuştu.

Bakan Uraloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde geçen son 22 yılda ulaşım ve bağlantı altyapısına 275 milyar dolar yatırım gerçekleştirildiğine dikkati çekti.

2002 yılında, 6 bin 100 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu yaklaşık 29 bin 400 kilometreye ulaştırdıklarını anlatan Uraloğlu, “Bölünmüş yollarla bağlanan kent sayımız 6 iken, 77’ye yükselttik. 2002 yılında 311 kilometre olan toplam köprü uzunluğunu 774 kilometreye çıkardık. 50 kilometre olan tünel uzunluğumuzu 753 kilometreye yükselttik. 1714 kilometre olan otoyol ağımızı ise 3 bin 726 kilometreye çıkardık. Yavuz Sultan Selim, 1915 Çanakkale ve Osmangazi köprüleri, Avrasya Tüneli ve Kuzey Marmara, İstanbul-İzmir, Ankara-Niğde otoyolları üzere dev karayolu projelerini hayata geçirdik. 10 bin 948 kilometre olan demiryolu ağımızı da 13 bin 919 kilometreye çıkardık. Asya ve Avrupa kıtalarını İstanbul Boğazı altından birbirine bağlayan Marmaray ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolu çizgisiyle birlikte Doğu Asya’dan Batı Avrupa’ya, Pekin’den Londra’ya kesintisiz ulaşım sağladık. Bu projelerimiz çağdaş İpek Yolu’nun en değerli kesimini oluşturdu.” diye konuştu.

Bakan Uraloğlu, 2002’den bu yana etkin havalimanı sayısını 26’dan 57’ye çıkardıklarını anımsatarak, denizcilik alanında da 152 olan milletlerarası liman sayısını ise 190’a çıkardıklarını lisana getirdi. İrtibat altyapısında da büyük yatırımlar yaptıklarının altını çizen Uraloğlu, TÜRKSAT 6A uydumuzu haziran ayında yörüngesine göndermeyi hedeflediklerini söyledi.

Kırşehir’deki yatırımlara da değinen Uraloğlu, son 22 yılda Kırşehir’in ulaşım ve bağlantı altyapısına yaklaşık 14,5 milyar lira yatırım gerçekleştirdiklerini lisana getirdi.

Uraloğlu, Kırşehir’e 2 müjde vereceğini belirterek, “İlki yatırım programımıza alarak projesini onayladığımız 20 kilometre uzunluğundaki Kırşehir Etraf Yolu çalışmalarımızı başlatıyoruz. Projemizde öncelikli talep edilen otoyol ayrımı ve terminal kavşağı ortasındaki 10,5 kilometrelik bölümü 18 Mart’ta ihale edeceğiz. Proje bünyesinde 7 farklı düzeyli kavşak bulunuyor ve bunun 5’i ihale edeceğimiz kesim kapsamında inşa edilecek. İkinci müjdemiz ise Kırşehir’in Nevşehir’deki Kapadokya Havaalanı’na ulaşımını sağlayacak 38 kilometre uzunluğundaki Tuzköy-Kesikköprü yolu projesi. Projeyi bakanlığımız gündemine aldık. En kısa vakitte yatırım programına alacağımız projemiz için yaklaşık 1,3 milyar liralık bir yatırım bedeli öngörüyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir