Korkutan istatistik: Ülkede her gün 9 bin insan Covid-19’dan ölüyor

Corona virüsünün ortaya çıkarak yayıldığı Çin’de salgın can almaya devam ediyor… Son periyotta kamuoyunda “Covid-19 eski öldürücülüğünde değil” tezlerine karşın “sıfır Covid-19” siyasetini bırakarak kısıtlama, karantina ve yasakları kaldıran Çin’de hadise ve vefat sayıları süratle artıyor.

Sınırların açılmasıyla birlikte Çinli turistlerin seyahat etmeye başlaması bilim insanlarını “Yeni bir mutasyon ortaya çıkabilir” ve “Yeni bir salgın dalgası başlayabilir” kaygısıyla korkuturken tasa verici tezler da gelmeye devam ediyor.

Çinli turistlerin mümkün bir salgın riskini tetiklemesinin önüne geçmek için birtakım ülkeler Çinli yolculardan negatif Covid-19 testini mecburî kılma kararı alırken birçok ülke ise bu türlü bir uygulamaya geçilmeyeceğini duyurdu.

İtalya’da bir müddet evvel Pekin ve Şangay’dan gelen uçaktaki yolcuların yarısında Covid-19 tespit edilmişti. ABD’den de mevzuyla ilgili bir açıklama geldi.

Çin’den İtalya’ya gelen turistlerin neredeyse yarısında Covid-19 tespit edilmişti.

ABD’li yetkililer Çin’den gelen uçakların atık depolarının incelenmesinin gündeme geldiğini duyurdu. Böylece muhtemel bir salgın durumunun bilim insanlarının incelemesi sayesinde evvelden bilinebileceği belirtildi. ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri bu türlü bir atağın virüsün takibi ve ülkeye girişini yavaşlatmak için kritik olduğunu duyurdu.

Öte yandan İngiltere merkezli sıhhat bilgi şirketi Airfinity ise Çin’de Covid-19’dan günde 9 bin insanın ömrünü yitirdiğini öne sürdü. Son devirde vefat ve hadise sayılarını paylaşmayan Çinli yetkililerin bu kararı büyük reaksiyon çekmişti.

Airfinity, 13 Ocak’ta Çin’de olay sayılarının tavan yapacağını da öngördü. Özel bir modelleme sistemi kullanan uzmanlar 13 Ocak’ta Çin’de 3.7 milyon olay çıkacağını aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir