Oğlunu trafik kazasında kaybeden anneye ‘fotoğraf’ davasında beraat

Ankara’da Batıkent Çakırlar Caddesi’nde 15 Temmuz 2021 tarihinde, bisiklet atleti Umut Gündüz, idman sonrası meskenine dönerken, Çağdaş Şenyüz idaresindeki 06 ARN 29 plakalı arabanın çarpması sonucu hayatını kaybetti. 1,53 promil alkollü olduğu belirlenen Şenyüz, tutuklandıktan 4 ay sonra tahliye edildi. Uzman raporunda Umut Gündüz’ün, kusursuz olduğu, Şenyüz’ün ise asli kusurlu olduğu belirtildi. Ankara 57nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde 6 yıl mahpus cezası istemiyle yargılanan sanık Şenyüz,’e ‘taksirle mevte neden olmak’ kabahatinden düzgün hal indirimi uygulanarak 4 yıl 5 ay 10 gün mahpus cezası verildi.

SUÇ ÖGESİ OLUŞMADIĞI İÇİN BERAAT

Anne Asuman Gündüz hakkında, yargılama sırasında şoför Çağdaş Şenyüz için toplumsal medyada ‘katil’ dediği için ‘hakaret’ hatasından başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verilirken, Twitter hesabından şoförün fotoğrafını paylaştığı için ise ‘kişisel dataları hukuka muhalif olarak ele geçirmek ve yaymak’ cürmünden dava açıldı. Ankara Batı Adliyesi 9’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde 2 yıldan 4 yıla kadar mahpus cezası talep edilen Asuman Gündüz, birinci sefer hakim karşısına çıktı. Duruşmada sanık Asuman Gündüz, eşi Menderes Gündüz, taraf avukatları hazır bulundu. Mahkeme heyeti, cürüm ögesi oluşmadığı gerekçesiyle Asuman Gündüz’ün beraatine karar verdi.

‘BERAAT KARARI ŞAŞIRTAN OLDU’

Duruşmanın akabinde açıklama yapan Asuman Gündüz, 2,5 yıldır oğlunun acısıyla yandığını söyleyerek, “Gerçekten acı bir süreç. Bir de üstüne oğlumu öldüren şahıs tarafından bu türlü bir dava gelince hakikaten çok yaralandık. Yazdığım bir yazıydı, gerisindeyim yanlış bir şey söylemedim. ‘Ankara sokaklarında oğlumun katili hür bir halde geziyor’ dedim ve fotoğrafını yayınladım. Beraat aldım, nitekim beklemiyordum. Uzar, uzatılır diye bekliyordum. Beraat etmem şaşırtan oldu bizim için” dedi.

Avukatı Kağan Tüber ise “İddianamede şahsî bilgilerin hukuka alışılmamış olarak elde edilmesi ve yayılması suçlaması kelam konusuydu. Fakat bugün yapılan yargılama sonucunda müvekkilimin şoföre ilişkin fotoğrafları internetten alarak kullanmasının rastgele bir kabahat ögesi oluşturmadığı dikkate alınarak beraat kararı verildi. Bu evrede verilen karar bizi kısmen de olsa tatmin etmiştir” tabirlerini kullandı. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir