OPEC’ten spekülatörlere izin yok

Kovid-19 ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle güç piyasasında yaşanan dalgalanmalar, global bazda en çok takip edilen hususlardan biri haline geldi. Güçte hem ithalatçı hem ihracatçı ülkeleri yakından ilgilendiren ve yükselen enflasyonla boğuşan halklar için de kritik ehemmiyete sahip gelişmeler, milletlerarası ajanslar tarafından da yakından izleniyor. Piyasada yaşanan bu dalgalanma, spekülasyon tehlikesini de beraberinde getiriyor. Petrol fiyatları konusunda global seviyede en kıymetli toplantı sayılan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) bu hafta sonu Viyana’da yapılacak toplantısı için bahisle ilgili sürpriz bir gelişme yaşandı. Toplantıya, Reuters, Bloomberg, The Wall Street Journal üzere Batı merkezli medya kuruluşlarının, anlık haber geçip piyasalarda spekülasyona sebep oldukları gerekçesiyle akreditasyonları yapılmadı. Karara, dünyanın en değerli petrol üreticilerinden olan ve mevcut fiyatların yükselmesi gerektiğini savunan Suudi Arabistan’ın öncülük ettiği belirtiliyor.

Manşetlerle piyasaya istikamet veriyorlar

OPEC ülkeleri, yılın ikinci yarısındaki petrol üretim siyasetlerini belirlemek üzere pazar günü Rusya ile bir ortaya gelecek. Viyana’daki toplantı için medya kuruluşlarına getirilen yasak OPEC toplantıları için alışılmadık bir durum olsa da, bilhassa global iktisadın enflasyonla boğuştuğu bir devirde toplantılardan atılan manşetlerin dünya çapında petrol ve finans piyasalarını etkileme potansiyeli olduğu düşünülüyor. Medya yasağı hakkında resmi bir açıklama olmasa da, kaynaklar kararın gerisinde Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman’ın olduğunu belirtiyor. Prens, Rusya’nın Ukrayna’daki işgalinin başlamasının akabinde, petrol fiyatlarını düşürmeye çalışan Washington idaresini görmezden gelerek ekimden bu yana kesintiler uygulayan OPEC kararlarına liderlik ediyor.

Yetkililerin demeçleri de etkili

Reuters, Bloomberg ve The Wall Street Journal üzere medya kuruluşları, genelde toplantının sonucunu tam olarak beklemeden haberler geçerek spekülasyonlara sebep oluyor. Ayrıyeten toplantıdan evvel kimi ülke yetkililerin de basına demeçler vermesi petrol fiyatların da tesir gösterebiliyor. Aktiflikten menedilen medya kuruluşlarının, OPEC toplantısında yer alamasalar da Viyana’ya muhabir göndermesi bekleniyor.

Suudi Arabistan risk alıyor

Nisan ayında OPEC ve örgütle birlikte hareket eden birtakım ülkeler, rastgele bir toplantı daveti yapmaksızın Ekim 2022’de kararlaştırılan üretim kesintisinin ölçüsünü artırdılar. Lakin bu karar, Brent petrolün fiyatının yüzde 10 daha düşerek günümüzde 73 dolardan süreç görmesini engelleyemedi. Uzmanlar, Prens Abdülaziz’in petrol fiyatları üzerindeki kararlı yaklaşımının sonuç vermeyebileceği konusunda uyarıyor. Riyad idaresinin evvelden arzı kısacağını belirtmesine karşın toplantıda ortak bir karar çıkmamasının, Suudi Arabistan’ın Asya’daki pazar hissesinin bir kısmını Rusya’ya kaptırmasına sebep olabileceği belirtildi. Suudi Arabistan, 2030 yılı için açıkladığı birçok mega proje için yüksek ölçüde finansmana muhtaçlık duyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir