TBMM’deki bütçe görüşmelerinde ‘İmamoğlu’ tartışması: “Tıpış tıpış gideceksiniz”

TBMM Genel Heyeti’ndeki bütçe görüşmelerinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki mahkeme kararı tartışmalara neden oldu. İyi Parti Küme Lider Vekili Erhan Usta, “Sayın İmamoğlu için alınan kararın ardında demokrasi ve millet iradesine karşı duyulan büyük bir kaygı vardır” dedi. AKP Küme Lider Vekili Yılmaz Tunç ise “Kararın, iktidarın talimatıyla verildiği savı kabul edilemez” diye konuştu. 

TBMM Genel Kurulu, 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’ni görüşmek üzere Meclis Lider Vekili Haydar Akar başkanlığında toplandı. Genel Kurul’da, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezasına çarptırılması kararı tartışıldı.

İyi Parti Küme Lider Vekili Erhan Usta, “Yıllar evvel okuduğu bir şiirle mahkum olan, o günün mağdurları, yıllar sonra bugün gücü eline geçirince mağrurlaşıyorsa 20 yıllık iktidarınızda bir arpa uzunluğu yol alamamışsınız demektir. Sayın İmamoğlu için alınan kararın gerisinde demokrasi ve millet iradesine karşı duyulan büyük bir endişe vardır. Kaygı çoğaldıkça zulüm artar, ceza artar, haksızlık artar. Siz korkabilirsiniz ancak biz korkmuyoruz. Siz muhalefet ve millet üzerinde kaygı iklimi yaratmaya çalıştıkça biz daha gür sesle ‘Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet’ diye haykırmaya devam ediyoruz” diye konuştu. 

AKP’li Tunç: Bu karalama siyaseti

İyi Partili Usta’nın kelamlarına yanıt veren AKP Küme Lider Vekili Yılmaz Tunç da “Sayın Usta, İstanbul 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararla ilgili kabul edemeyeceğimiz sözler kullandı. İstanbul 7’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nin kararı İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Sayın İmamoğlu’nun YSK üyelerine yönelik ‘Seçimi iptal edenler ahmaktır’ halindeki sözleri üzerine hakaret hatası gerekçesiyle verilen bir mahkumiyet kararı. Bu birinci derece mahkemesinin verdiği bir karar. Kesin olmayan bir karar. İstinaf süreci var. Temyiz yolu açık olan bir karar. Kesin olmayan bir karar üzerinden bir fırtına koparılması, buradan bir mağduriyet algısı oluşturmaya çalışmanın hakikat olmadığı kanaatindeyim. Kararın, iktidarın talimatıyla verildiği argümanı bir sefer kabul edilemez. Bu türlü bir durum katiyen kelam konusu olamaz. Bu bir karalama siyasetidir” tabirini kullandı. 

“Sevinçle karşılandığını görüyoruz”

Yargı kararlarının eleştirilebileceğini, vakit zaman kendilerinin de tenkitte bulunduğunu kaydeden Tunç, “Ancak Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devleti. Bağımsız ve tarafsız yargıya müdahale katiyetle kelam konusu olamaz. Hele bu kararda Sayın Cumhurbaşkanı’mızın 1998 yılında Siirt’te okuduğu şiirle ve orada aldığı mahkumiyetle benzerlik kurmak son derece yanlıştır. Sayın Cumhurbaşkanı’mız, Ziya Gökalp’ın ders kitaplarında, eğitim müfredatında olan bir şiirini okumuş ve o şiir nedeniyle ceza almış ve mahpusa girmiştir. Burada ise YSK yargıçlarına ‘ahmak’ dediği için hakaretten ötürü ceza alınan bir durum kelam bahsidir. Biz Sayın Cumhurbaşkanı’mızı 1998’de Pınarhisar Cezaevi’ne gönderirken ağlayarak gönderdik. O kararı üzülerek karşıladık. Lakin dünkü görüntüyü gördüğümüzde nasıl bu kararın sevinçle karşılandığını, nasıl bayram edildiğini de görüyoruz. Süreci daima birlikte bekleyelim. Yargı süreci devam ediyor. Bitmiş değil” dedi. 

CHP’li Özkoç: Ne demek seviniyorlar?

CHP Küme Lider Vekili Engin Özkoç ise “Savunmanız nitekim bu mudur? Siz bu türlü mi savunuyorsunuz bu sıkıntıyı? Tıpkı vakitte bir savunma yaparken de yakıştırmada bulunuyorsunuz. Bu kadar berbat bir yakıştırma olabilir mi? Ne demek seviniyorlar? Ne demek bayram yapıyorlar? O sizin görüşünüz. Sizin oradan bakış açınız. Reaksiyon gösteriyoruz. Türkiye’deki bütün örgütler reaksiyon gösteriyor. İstanbul’daki bütün beşerler reaksiyon gösteriyor. Bunun bir dava konusu dahi olamayacağını bildiğiniz halde sahiden milletin gözlerinin içine baka baka söyleyebileceğiniz kelamların tamamı bu mudur yani? Süleyman Soylu, ‘Bu bir ahmaklıktır’ demiş. O da ‘Asıl ahmaklık budur’ demiş. Bunun YSK ile ne alakası var? Buna verebilecek yanıtınız bu kadar zayıf mı?” diye konuştu. (DHA)

“Tıpış tıpış gideceksiniz”

Ardından kelam alan CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, “Milletin vicdanında kaybettiğiniz prestiji, vicdanı kuruyan yargıçların gerekçesiz kararlarında bulamayacaksınız. Yine kazanamayacaksınız. Bu millet koltuğunuzun altına evrakınızı verecek ve tıpış tıpış gideceksiniz. Bu bütçeyi uygulamayı göremeyeceksiniz” dedi.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, “Mahkeme falan demeyin. Karşınızda mahkeme falan yok. Onlar eskidendi sayın başkan. Neyin mahkemesi. Özel misyon verilmiş bir adama, ‘Bunun gereğini yap’ demişler. Vazife ve talimat verilmiştir. Gereği yapılmıştır. Biz talimatı kimin vermiş olduğunu biliyoruz. Bu talimat buradakiler tarafından verilmedi. Talimat bir kişi tarafından verildi. Haklı olacak mı olmayacak mı daima birlikte göreceğiz. O nedenle bugünler geçecektir. Bütün bu aksiliklere karşın bu ülkeyi umudun ve özgürlüğün ülkesi, hepimizin Türkiye’si yapacağız” düşüncesini lisana getirdi.

AKP’li Tunç: Mağduriyet çıkarmaya çalışmak yanlışsız değil

AKP Küme Lider Vekili Yılmaz Tunç da, CHP’li milletvekillerinin kelamlarına karşılık, “Arkadaşlarımız değişik değerlendirmelerde bulundular. Olağan bu karar mahallî mahkemenin vermiş olduğu, kesin olmayan bir karar. İstanbul Büyükşehir Belediye liderinin, YSK hakimlerine yönelik, ‘Bu seçimi iptal edenler ahmaktır’ kelamının mahallî mahkemece kıymetlendirilmesi sonucu bir hakaret kabahatini teşkil ettiği tarafında bir mahkumiyet kararı verildi. Bunun bir istinaf süreci var. Bu kararı veren yargıçlara yönelik tabirler kullanırken kararı eleştirelim lakin bir karar üzerinden, ‘Bu karar talimatla verildi’ yargısı formunda sözler katiyetle gerçek değildir. Burada bir isnat vardır. Ve bu isnadı mahkeme değerlendirmiştir. İstinaf Mahkemesi’nin nasıl değerlendireceğini beklemek lazım. Katılaşmamış bir karar üzerinden burada değerlendirmelerde bulunarak ve bu karar üzerinden bir mağduriyet çıkarmaya çalışmak gerçek değildir” sözlerini kullandı.

CHP Küme Lider Vekili Engin Özkoç ise AK Partili Tunç’a, “Dünyanın hiçbir yerinden 16 milyon nüfusu olan bir kentin belediye başkanı, sadece kendisine ‘ahmak’ denildiği için ve cevaben ‘Bunu söyleyenler ahmaktır’ dedi diye ona siyasi yasak getirilmez. Ona dünyanın hiçbir mahkemesi hiçbir formda siyasi yasak getirip 2 yıl 7 ay 15 gün ceza vermez. Bu karar hiçbir vicdana sığmayan bir karardır. Bir sefer daha bu mahkemeleri aslında savcıların ve yargıçların yönetmediği açıkça ortaya çıkmıştır. 21 yıldır iktidardayız diye övünmeyin. Saddam da 30 yıldan beri iktidardaydı. Esad da 20 yıldan beri iktidardaydı. Onlar neyse siz de osunuz” karşılığını verdi.

Bu kelamlara reaksiyon gösteren Tunç, “Buradaki sözleri reddediyoruz. ‘Saddam gibi’ dediniz. Hakaret ediyorsunuz. Sayın Cumhurbaşkanımız 20 yıldan bu yana 15 seçimi kazanan, milletin gönlünde taht kuran bir önderdir. Siz kendinize bakın; 20 yıldan bu yana 15 seçim kaybedecek, partinin başında oturacak. O diktatör değil lakin milletin oylarıyla her sandıkta açık orta birinci olana ‘diktatör’ diyeceksiniz. Yazıklar olsun size” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir