Uzmanından sağlıklı bağırsak sistemi için ipuçları

İSTANBUL (İGFA) – Sağlıklı bir bağırsak sistemi için hakikat beslenme alışkanlıklarının değerine dikkat çeken Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, tek istikametli beslenmenin bağırsak sıhhatini olumsuz etkilediğini kaydetti.

Dahiliye Uzmanı Prof. Dr. Aytaç Atamer, sağlıklı bağırsak sisteminin nasıl olması gerektiğini anlattı.

Kefir ve yoğurt üzere fermente süt eserleri bağırsak sıhhati için yararlı olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Aytaç Atamer, “Özellikle kefir ve yoğurtta bulunan sağlıklı bakteriler, mikrobiyota dediğimiz trilyonlarca hücreyle birlikte olan faydalı bakterilerin sayısını artırıyor, buna bağlı olarak sindirimi kolaylaştırıyor ve bedenin direncini artırarak kilo kaybında dahi tesirleri oluyor.” dedi.

Probiyotiklerle bir arada prebiyotikler ve her ikisinin birlikte olduğu simbiyotiklerin bulunduğunu da anlatan Prof. Dr. Aytaç Atamer, “Prebiyotikler bakterilerin, bedenimizde bulunan mikroorganizmaların beslenmesinde rol oynayan hususlardır. Prebiyotikler meyve ve sebzelerde bulunur. Elma, armut, turunçgiller, kayısı, şeftali, enginar, soğan, sarımsak, pırasa, kereviz ve mercimek de bulunuyor. Bunlar beden tarafından sindirilmeyen lakin bedendeki bakteriler tarafından sindirilebilen, sonuç olarak bakterilerin beslenmesini sağlayan ve bedendeki immün sistemin güçlenmesini sağlayan hususlardır. Günlük diyetimizdeki lif içeriğini artırırsak probiyotiği de sağlamış oluruz.” diye konuştu.

SAĞLIKLI BİR BAĞIRSAK SİSTEMİ İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELER?

Prof. Dr. Aytaç Atamer, sağlıklı bir bağırsak sistemi için olması gerekenlere işaret etti.

Özellikle her meyve sebzeyi mevsiminde yemeliyiz, kilo almamalıyız, her şeyden azar azar yenilmesi gerektiğini kaydeden Atamer, “İdeal bir bağırsak sıhhati için diyetimizde karbonhidrat, protein ve yağın istikrarlı olarak bulunması gerekmektedir. Tek taraflı beslenme bağırsak sıhhatimizi olumsuz etkilemektedir. Ketojenik diyet üzere tek istikametli beslenmeler bağırsak sıhhatini bozuyor. Yapılan birtakım ketojenik diyetler ismi altında tek istikametli beslenmeler bağırsak sıhhatimizi ve beden immün sistemimizi bozmaktadır. Her türlü besinden istikrarlı bir biçimde almak kaydıyla yemeliyiz, zerzevat ve meyve yüklü beslenmeliyiz. Meskende yapabileceğimiz doğal besinler olarak mesken yoğurdu, mesken sirkesi, turşular beden sağlınızın korunmasında rol oynamaktadır. Yalnızca beslenmeyle değil beraberinde antrenman yapmalı, alkol ve sigaradan uzak durmalıyız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir