“Yılan bebek” Gökdeniz’in babasına mahkemeden ret

“Yılan bebek” Gökdeniz’in babasının soybağının reddi davasına 2,5 yıl sonra ret geldi.

25 Ocak 2021’de, Harlequin tipi iktiyozis hastalığıyla dünyaya gelen Gökdeniz bebeğin annesi Ela Fidan (28) ile babası Musa T., doğumdan 3 ay evvel boşanmak için Eşme Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu.

Gökdeniz bebek doğduktan sonra ise baba Musa T., birebir mahkemede soybağının reddi davası açtı. Musa.T, bebeğin babasının kendisi olamayacağı argümanıyla çocuğun soybağının nesebinin tespit edilmesini istedi.

Bunun üzerine anne Ela Fidan, daha evvel Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde “Çift DNA” davasını çözen avukat Zeynep Avcı’ya başvurdu. Avukatlar Zeynep Avcı ve Ahmet Ocak, Ela Fidan’ın avukatlığını üstlenirken; 18 Nisan 2022’de, mahkemeye verdikleri dilekçede, DNA testi talebinde bulundu.

ADLİ TIP “YÜZDE 99 BEBEĞİN BİYOLOJİK BABASI” DEDİ

İzmir Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi, Gökdeniz bebek ile anne ve babasından alınan örnekler üzerinde DNA incelemesi gerçekleştirdi. Mahkemeye gönderilen 29 Haziran 2022 tarihli İsimli Tıp Raporu sonucuna nazaran, Musa T.’nin yüzde 99 oranında bebeğin biyolojik babası olabileceği tespitine yer verildi. Lakin babanın avukatları, DNA testine itiraz etti.

DEDESİ KAYYUM OLARAK ATANDI

Ayrıca Gökdeniz bebeğin anne ve babasının Eşme Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen boşanma davaları, 9 Haziran 2022’de karara bağlandı. Çift boşanırken, mahkeme 19 Ekim 2022 tarihinde Gökdeniz bebeğe annesinin babası olan dedesi Sait Fidan’ı kayyum olarak atadı.

Kayyum kararında, Gökdeniz bebeğin yasal temsilcileri ortasında menfaat çatışması çıktığı için bebeği soybağı davasında temsil edecek kayyuma muhtaçlık olduğu belirtildi. Mahkeme, bebeğin dedesi Sait Fidan’ı kayyum olarak uygun gördü.

Musa T., bebeğe dedesinin kayyum olarak atanmasına itiraz etti. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi kararı bozdu. Eşme Asliye Hukuk Mahkemesi ise bunun üzerine bu kere çocuğa kayyum olarak Uşak Barosu’ndan bir avukatı kayyum olarak atadı. Gökdeniz bebeğin soybağına ait davada karar, 14 Haziran’da çıktı.

Eşme Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına annesin avukatları Ahmet Ocak, Zeynep Avcı ve Ali Arık katıldı. Hakim, Musa T.’nin çocuğun babası olmadığı istikametinde açtığı davanın reddine karar verdi.

Ela Fidan, “Babasının bu davayı açmasıyla, namusum ve gururumu ayaklar altına alındı. Ama endişelenmem gereken asıl bahis bu değildi. Her ne kadar bu durum canımı yaksa da beni korkutan tek şey oğlumdan alınacak kan örneğiydi. Ben Gökdeniz’in cildi kanamasın diye saat başı kremleme süreci yaparken, babasının zalimce davranması çok yüreğimi yaktı.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir